Är öl veganskt? CC0

Är öl veganskt?

En stor del öl är inte veganskt, det är framför allt mörk öl som ofta behandlas med animaliska produkter i klarningsprocessen. Här används i så fall fiskbloss (gelatin från fisk) i processen. Ljus öl är med största sannolikhet helt veganskt.

I vin används en liknande process med äggvita eller gelatin. Till rysk och östeuropeisk vodka används ibland benmjöl. Viner kan dessutom innehålla E120/karmin (krossade löss) vilket skapar den röda färgen.

Likörer och annan starksprit filtreras ej och är veganskt med största sannolikhet. [1] 

Källor

Publicerat av

Anonym

Författaren till artikeln har valt att vara anonym. Kanske är det Batman?

Kommentarer